Директор компании ООО Веллфин, Валентин Лазепко ответил на самые интересные вопросы в сфере микрокредитования

- В першому кварталі 2018 року небанківські фінансові установи заплатили податків на 8% більше, ніж банки. Чи говорить це про те, що банки поступово програють конкуренцію альтернативним установам, що виявилися гнучкішим в сучасних реаліях?

- Сама по собі сума сплачених податків не може бути свідоцтвом виграшу або програшу в конкурентній боротьбі між банками і альтернативними установами, оскільки у банків набагато жорсткішф вимоги по формуванню резервів під проблемну заборгованість, що значно зменшує їх прибуток до оподаткування. Так, впродовж першого кварталу об'єм банківських резервів виріс з 517 млрд. грн до 551 млрд., що, відповідно, зменшило оподатковуваний прибуток банків на 34 млрд. МФО ж, працюючи на грошах засновників, не зобов'язані формувати резерви під кредитну заборгованість, хоча у них рівень прострочених кредитів також досить високий. Але той факт, що МФО платять податків все більше і більше, безумовно говорить про зростання ринку мікрокредитів, а значить ринкова ніша знайдена вірно і МФО успішно працюють над її розширенням, відбираючи потенційних клієнтів у банків, які традиційно пропонують своїм клієнтам кредитуватися за рахунок використання кредитних лімітів по банківських картах.

 

- На ринку мікрокредитування попит все ще народжує пропозицію: за 2017 рік приріст склав цілих 366%. Це межа?

- Судячи з того, що зростання триває як у старих гравців, так і у нових, на сьогоднішній момент це не межа. Звуження ринку розпочнеться із зростання реальних заробітних плат. Якусь частину клієнтів МФО зараз отримали від ломбардів, оскільки у населення на руках залишилося досить мало золота і ломбардам просто немає з чим працювати. Вони не від хорошого життя перейшли до видачі кредитів під заставу різних побутових товарів (а це сильно подовжує оборотність кредитного портфеля, оскільки готівка заморожена в прийнятому в заставу товарі). Таким чином ті, у кого нічого закласти, звертаються до МФО, де застава не потрібна.

 

- Коли у мікрокредитних компаній з'явиться можливість почати зниження все ще величезних процентних ставок? Ризики ще не дозволяють цього зробити?

- Так, риски не дозволяють цього зробити. У нас люди все ще не дорожать своєю кредитною історією і недбало відносяться до погашення боргів. Багато хто банально забуває, що у них є непогашений кредит. Деякі вважають, що раз немає застави, то і турбується немає про що.

 

- У багатьох українців існує упередження при роботі з мікрокредитними компаніями. Хтось побоюється прихованих платежів, хтось - надмірно активної роботи служби безпеки. Як мікрокредитні компанії працюють над формуванням позитивного іміджу?

- Передусім, не треба агресивно нав'язувати кредити тим, у кого можуть бути складнощі з їх погашенням. Тоді не доведеться застосовувати жорсткі заходи по поверненню і псувати свій імідж.

 

- Чи знижується відсоток неповернень на ринку мікрокредитів? Про який відсоток позик йде мова?

- Доки тенденції по зниженню відсотка неповернень на ринку не спостерігається. На жаль, Нацкомфінпослуг збирає досить мало показників про ринок МФО. Такого показника, як об'єм простроченої заборгованості, серед них немає.

 

- Наскільки зараз комфортне правове поле для мікрокредитних компаній? Рішень яких проблем в законодавстві зараз найбільше чекають на ринку?

- Проблемним залишається питання фінмоніторингу, зокрема ідентифікації і верифікації клієнта. Законодавство вимагає особистої присутності клієнта в процесі його ідентифікації і верифікації. В той же час сучасні технології дозволяють це робити дистанційно. Крім того, МФО як правило віддалено працюють з кредитною картою клієнта. При оформленні карти клієнт вже був ідентифікований і верифіцирований банком. Ніхто адже не вимагає від власника карти пред'явити паспорт або особисто бути присутнім при поповненні рахунку за мобільний телефон, оплаті покупок в магазині і тому подібне. Зараховувавши кэш-беки на карту, банки також не перевіряють, в чиїх руках ця карта знаходиться в даний момент.

 

- Мікрокредитування як бізнес: наскільки рентабельно?

- Доки рентабельно, але все залежить від якості збору боргів.

 

- Які стартові вкладення для початку подібного бізнесу, терміни окупності?

- Як мінімум 3 млн. грн статутного капіталу для організації фінкомпанії. Далі все залежить від якості управління і реалістичності вибраної стратегії розвитку.

 

- Чи можлива участь в проектах мікрокредитування в якості зовнішнього інвестора? На яких умовах?

- Можливо. Умови для різних інвесторів навіть у рамках одного проекту можуть відрізнятися. Банально, одні можуть брати участь грошима, інші - мізками і отримати за свої розумові зусилля долю в капіталі.

 

- Що з себе представляє використовуване в мікрокредитуванні ПЗ (скоринг)? Чи використовуються готові сервіси, чи оптимізуються вони спеціально для компанії? Наскільки це дорогий інструмент?

- Я б не назвав це ПЗ. Це певна модель обробки статистичної інформації з метою визначення вірогідності погашення кредиту тим або іншим клієнтом. Так, рахує все комп'ютер, але логіку розрахунку визначає людина. Безумовно постійно відбувається доопрацювання скоринговых моделей з урахуванням тих результатів, які модель показує на практиці, і їх збігом з очікуваннями ризик-менеджменту компанії. Відносно ціни, питання філософське. Якщо порівнювати з тим, які гроші скоринг може заощадити, він недорогий.

 

 

Похожие статьи

Недавні публікації

CreditUP заохочує романтичних клієнтів


11.02.2019

 Де взяти позику в «позаурочний» час

Де взяти позику в «позаурочний» час

Компания CreditUP предоставляет клиентам возможность сделать кредит более дешевым. Так, в рамках программы лояльности заемщикам начисляются бонусы, которые потом обмениваются на денежные средства. Этими деньгами можно оплачивать услуги организации, вернув часть расходов по обслуживанию займа.
30.01.2019

Чому бути лояльним клієнтом вигідно

Чому бути лояльним клієнтом вигідно


21.01.2019

© CreditUP 2016
comodo
?Як отримати кредит?